tarafından

Artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alternatif tıpa yönelmeler başladı. İnsanlar kimyevi maddelerin yan etkisi çokça olduğu için bitkisel ilaçlara yöneldi. Tabi kimyevi ilaçların yan etkileri olduğu gibi bitkisel ilaçlarında yan etkileri olabiliyor. Mesela almış olduğunuz bir bitki çayının nasıl, ne kadar ve ne zaman kullanacağımızı bilmiyorsanız çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Kullandığımız veya kullanmayı düşündüğümüz bütün ilaçlar da bu alan da uzman olmuş doktorlardan ve alternatif tıp uzmanlarından bilgi almamız lazım.

Rezene maydanozgillerden olup, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki türüdür. Rezene çayının bilindiği üzere rahatlatıcı bir etkisi vardır. Hamilelikte yaşanan stres ve yorgunluk gibi problemlere faydası olduğu bilinmektedir. Hamileler de sıkça rastlanan hazımsızlık, bağırsak problemleri, şişkinlik gibi sindirim rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Hamilelikte aşırı kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezene sindirim sistemini düzene sokarak hazmı kolaylaştırır. Stres, halsizlik, sinirsel hastalıklar gibi problemlere iyi gelir. Öksürüğe ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı direncimizi arttırır. Kan basıncının düzenlenmesine, içeriğindeki maddeler kanı temizlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki toksinlerin atımına katkı da bulunur. Rezenenin ağrı kesici özelliği vardır; ağız problemlerine, diş ağrısına ve diş çürüğüne karşı etkilidir. Doğumdan sonra annelerin sütü bazen yetersiz kaldığından dolayı rezene çayı süt arttırıcı olarak ve bebekler de oluşan gazın atımı için kullanılır. Ayrıca iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.

Hamilelik Döneminde Rezene Çayı İçebilir Mi?

İlgili bir soru bulunamadı

Kategoriler

2 soru

0 cevap

1.2k kullanıcı

...