Yazar

iç kanama olup olmadığını nasıl anlarız?

01-12-2019 18:24:20

İç kanama çok ciddi bir durum olabilir ve tespit edilmesi zor olabilir. Yaralanmanın iç kanamaya yol açması oldukça nadir olmakla birlikte, en kısa sürede yardım alabilmeniz için semptomları bilmek de önemlidir. Mide bulantısı, şiddetli ağrı veya iç kanama olabileceğini düşündüren bir yaralanmadan sonra nefes alan sorunları arayın.

Çoğu iç kanama künt kuvvet travmasından gelmekle birlikte, birçok başka olası neden vardır. Yavaşlama travması, hamilelik, alkol bağımlılığı, ameliyat sonrası travma, kırıklar ve hatta bazı ilaçlar iç kanamaya neden olabilir. Her yaralanmanın iç kanamaya neden olacağından endişe etmeyin, ancak teşhise yardımcı olacak nedenleri bilin.

Kanınızı inceltici ilaçlar, antienflamatuarlar ve aspirin ve ibuprofen gibi bazı ağrı kesiciler ani iç kanamaya neden olabilir. Şansınızı azaltmak için dozaj talimatlarını dikkatlice takip ettiğinizden emin olun. Orak Hücre hastalığı veya hemofili gibi kalıtsal bir kanama bozukluğunuz varsa, günlük aktivitelerden dolayı iç kanama riski artabilir. Yavaşlama travmasına, organlarınızı doğru yerlerinden kaydırabilecek veya beyninizi kafatasınıza doğru zorlayabilecek ani hareketler veya sarsıntı neden olur. Bunlardan herhangi biri çok ciddi iç kanamaya neden olabilir. Kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız, dikkatli olun ve yaralanmayı önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Yoğun sporlardan veya yaralanmaların sıkça gerçekleştiği etkinliklerden uzak durun. Eğer düşüp kafanızı vurursanız, kan görmeseniz bile iç kanama olabileceğinden derhal hastaneye gidin.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol