Yazar

lamborghini hakkında ilginç bilgiler

02-12-2019 15:29:16

1. Automobili Lamborghini SpA, lüks ve yüksek kaliteli spor arabaları üreten bir İtalyan otomobil şirketidir. Merkezi İtalya'nın Bologna kenti yakınlarındaki Sant'Agata Bolognese'dedir. Lamborghini, 1963 yılında İtalyan bir mühendis Feruccio tarafından kuruldu.

2. Automobili Lamborghini SpA, o zamanlar ünlü bir spor otomobil üreticisi olarak bilinen Feruccio Lamborghini ile Enzo Ferrari (Ferrari otomobillerinin) arasındaki rekabet sonucu ortaya çıktı. Feruccio Lamborghini'nin kendisi başarılı bir mühendisdi; Tarım makineleri üreten başarılı bir şirketin sahibi ve yöneticisi idi. Feruccio, spor arabaları severdi ve bir Ferrari 250 GT sahibi oldu. Bir söylenti, Lamborghini'nin Ferrari 250 GT'sindeki kırık debriyaj nedeniyle kişisel olarak Enzo Ferrari'ye döndükten sonra iki büyük inşaatçının çatışmaya girdiğini söylüyor. Hızlı temperlenmiş Enzo'nun Feruccio'nun sadece traktörlerle uğraşmasını ve hatta bir spor arabaya bile dokunmadığına inanılıyor. Feruccio Lamborghini, varlıklarını, deneyimini ve bir şirket kurmaya olan tutkusunu kullanmaya karar vermekte zorlandı.

3. Bu, bazılarınız için sürpriz olabilir, ancak Lamborghini hiçbir büyük motor sporu yarışmasına katılmamıştır. Feruccio Lamborghini'nin iradesine göre, şirketi yarıştan uzak durdu, çünkü ünlü İtalyan mühendis her zaman motor sporlarının büyük bir zaman ve kaynak kaybı olduğuna inanıyordu.

4. Lamborgini'nin her zaman bildiği bir şey, birinci sınıf tasarımıdır. Franco Scaglione, Touring, Zagato, Mario Marazzi, Bertone, ItalDesign ve Marcello Gandini dahil olmak üzere sektördeki en iyi profesyonellerden bazıları görsel tasarımı üzerinde çalıştı.

5. İnsanlar genellikle biri Lamborghini isminden bahsettiğinde lüks ve yüksek performanslı grand tourers'ı düşünür. Bununla birlikte, İtalyan otomobil üreticisi birkaç olağandışı model yarattı. Feruccio Lamborghini, traktör üretme konusunda geniş bir deneyime sahipti, bu nedenle, yüksek arazi kabiliyetine sahip bir otomobil tasarlarken elini denemesi doğal göründü. Lamborghini LM002, İtalyan araç üreticisi tarafından üretilen ilk SUV idi. Hız ve lüksü sıra dışı arazi yetenekleri ile birleştiren Lamborghini LM002, birçok bakımdan zamanının çok ilerisindeydi. Konfor ve zorlu araziyi geçme yeteneği söz konusu olduğunda, yalnızca Land Rover LM002 ile rekabet edebildi. Ne yazık ki, otomobil pazarı yeni lüks SUV için pek hazır değildi. Bu nedenle, Suudi Arabistan ve Libya'daki silahlı kuvvetlerin emirlerine rağmen,

6. İtalyan otomobil üreticisi 1963 yılında ilk üretim modelini başlattı. 280 km / s ile en yüksek hızda Lamborghini 350GTV, zamanının üretim araçları arasında lider oldu.

7. İtalyan şirketi, araba modelleri için çok farklı adlandırma kuralları kullanıyor. Feruccio Lamborghini, İspanyol boğa güreşinin hayranıydı. 1963'te Sevilla'da sığır yetiştirilen Miura çiftliğini ziyaret etti. İspanya'nın en ünlü savaşçı boğa üreticilerinden Don Eduardo Miura Fernandez'e aitti. Bu ziyaret İtalyan sanayiciyi etkiledi. Aslında, geleneksel boğa güreşi sanatından o kadar etkilendi ki, ünlü boğa güreşlerinden sonra tüm yeni spor otomobillerini isimlendirmeye karar verdi. Geleneksel olarak İspanyol boğa güreşinde, bir matadoru yenmeyi başaran boğalara hayat verilir ve isimleri spor tarihine sonsuza dek yazılır. Ferruccio Lamborghini, bir savaş boğası adının, Lamborghini yürüyüşü altında yaratılan spor otomobillerin evcilleştirilmemiş doğasını vurgulayacağına ikna edildi. Bu arada, Ferruccio Lamborghini'nin kendisi de bir anlamda boğa idi, zodyak burcu Boğa idi. (28 Nisan 1916'da doğdu).

8. “Yükseliş” adı altında dünyaya tanıtılacak ilk model Lamborghini Miura idi. Spor araba 1966'da Cenevre Otomobil Fuarı'nda giriş yaptı. Halk sıcak bir şekilde aldı; ancak, kaputu açmasına izin verilmediğinden izleyicilerin kafası biraz karışıktı. Bu bir tesadüf değildi: altında hiçbir motor yoktu! Motor hala tasarlandığı için prototip, motorun altındaki motor yerine balast ile Cenevre Otomobil Fuarı'na gönderildi. Sonunda, Miura çok iyi bir araba olduğunu kanıtladı.

9. Lamborghini Countach, İtalyan şirketi tarafından 16 yıl boyunca üretildi (1974'ten 1990'a kadar). Özellikle, bu spor otomobil, boğa ve boğa güreşi ile ilgisi olmayan bir ismi olan birkaç Lamborghini modelinden biri. "Countach" kelimesi, İtalya'nın kuzeybatısındaki Piedmont bölgesinde konuşulan Piedmont dilinden gelmektedir. Bu bir heyecan veya şaşkınlık ifadesidir ve "Göklerin!" Olarak çevrilebilir. Efsaneye göre, Nuccio Bertone gelecekteki süper otomobilin ilk eskizlerini görünce böyle bir ünlem yaptı.

10. Lamborghini'nin hikayesi her zaman bir başarı hikayesi değildi. 1987'de, Amerikan otomobil devi Chrysler, pratik olarak onu edinerek unutulmazlıktan kurtardı. Aynı yıl, İtalyan araç üreticisi Portofino adı altında özel bir konsept otomobil sundu. Arkaya monte edilmiş 3,5 litrelik bir motorla çalışan, giyotin tipinde dört kapılı bir sedandı. Sadece bir prototip kalmasına rağmen, imajı ve tasarımı daha sonra birçok Chrysler otomobilinde yer aldı.

11. 1994'te Lamborghini, bir Endonezya yatırım grubu tarafından satın alındı. İtalyan iliği için belirsizlik dönemiydi. Alman otomobil devi Volkswagen, ünlü araç üreticisini kurtardı. 1998'den beri Volkswagen, Lamborghini'yi alt bölümü Audi ile kontrol etti. Kuşkusuz, bu iki şirket için de karşılıklı yarar sağlayan bir birliktelikti.

12. Modern Lamborghini'nin tasarımı, süper araçlar için bile olağandışıdır. Lamborghini modellerinin çoğunun imzası olan çelik gövdeli gövde, savaş uçaklarına benzetiyor. Tasarımcı Filippo Perini, askeri havacılıktan ilham aldığını itiraf etti. Lamborghini Aventador üzerinde çalışırken Amerikan B-2 ve F-22 uçaklarından çok etkilendi.

13. Güçlü Lamborghini V12 motorunun sürat teknelerinin yanı sıra süper otomobiller için de mükemmel bir seçim olduğu ortaya çıktı. Böyle bir teknik simbiyoz otomobil endüstrisinde yaygın bir şey değildir. Lüks tekne Riva Aquarama, yüksek performansı ve inanılmaz Lamborghini V12 motorunun çok yönlülüğü sayesinde pazarın liderlerinden biri haline geldi.

14. İlginçtir, Lamborghini otomobilleri Birleşik Arap Emirlikleri ve İtalya polisi tarafından kullanılmaktadır. Düşünürseniz mantıklıdır; hiçbir şey suçluları rahatsız edemez ve dünyanın en hızlı polis arabası gibi turist çekemez!

15. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Feruccio Lamborghini motor sporlarını ihmal etti ve bundan uzak durmaya çalıştı. Yine de, İtalyan araç üreticisi bu katı politikayı revize ediyor, çünkü bugün otomobil motorları konusunda tamamen uzmanlaşmış bir otomobil üreticisi için bir engel teşkil ediyor. Şu anda, şirketin araba yarışı dünyasında önemli bir varlığı var. Lamborghini Blancpain Süper Trofeo, iki efsanevi marka arasındaki başarılı işbirliğinin bir örneğidir. Automobili Lamborghini SpA ve İsviçreli saatçi Blancpain, bu prestijli uluslararası motor yarışları serisini başlatmak için bir araya geldi. 2009'da İsviçreli şirket bu mono marka şampiyonluğuna adanmış özel bir saat bile sundu.

16. Bu, Lamborghini markasının otomobil dünyasındaki en etkileyici kazanımlara sahip olduğunu kimse şaşırtmaz. Sonuncusu, yarım mil yarış boyunca Lamborghini Huracan tarafından belirlenen 384 km / s hız rekoru idi.

17. Lamborghini'nin İtalyan tekerlek üreticisi PIRELLI ile çok uzun ve verimli bir ilişkisi var. İlk günden itibaren tüm Lamborghini araçlarında PIRELLI lastikleri kullanıldı. İtalyan otomobil üreticisi PIRELLI'ya adanmış özel Lamborghini AVENTADOR sürümünü bile yarattı.

18. Lamborghini AVENTADOR, "700" motorunun 700 h / p motoru, dört tekerlekten çekiş için "4" anlamına geldiği LP 700-4 700 etiketine sahiptir.

19. Lamborghini, tanınmış otomobil marki Pagani'nin ortaya çıkmasından kısmen sorumludur. Pagani'nin kurucusu Automobili SpA, Horacio Pagani, Lamborghini'de kendi fikirlerini kullanamadığı için istifa edene kadar bir mühendis olarak çalışmıştı. 1988'de tasarımcı yeteneklerini kullanmaya istekli ve kendi ürününü yapmaya istekli olan ünlü Arjantinli inşaat şirketi, yeni bir şirket kurdu Pagani Automobili SpA

20. Günümüzde, Lamborghini supercars V8 veya V12 motorları tarafından desteklenmektedir. Bu iki motor tipi arasındaki oran yaklaşık 3: 1'dir.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol