Yazar

rahim kanseri nasıl önlenir?

02-12-2019 17:37:55

Uterin kanser, uterusun astarı olan endometriyum kanseridir. Rahim bir kadının döneminde her ay astarını tutar. Bu kanser türü menopozal kadınlarda en sık bulunurken, genç kadınları da etkileyebilir. Uterus kanserini önleme konusunda kesin bir yöntem henüz mevcut değildir, ancak kadınların risklerini azaltmak için yapabilecekleri çok şey vardır.

Doğru yiyecekleri almak, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin ve kanser riskinizi azaltmanın en önemli unsurlarından biridir. Günlük diyetinize bol miktarda meyve ve sebze ekleyin. Sadece miktar için değil, çeşitlilik için hedefleyin. Araştırmalar, çok çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesinin genel sağlık üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Hayvansal yağ oranı yüksek olan kadınların uterin kanser riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiş olduğu için hayvansal yağ oranı yüksek gıda tüketiminizi sınırlandırın. Elyaf bakımından zengin yiyecekler, vücudunuzdaki toksinlerin ve yan ürünlerin giderilmesine yardımcı olarak sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder. Diyetinizle yeterince lif almıyorsanız, düzenliliği ve uygun sindirimi sağlayan reçetesiz lif takviyeleri almayı düşünün. 

Probiyotikler, prokarsinojenleri kanserojenlere dönüştüren zararlı bakterilerin büyümesini sınırlandırır ve birinin genel bağışıklık sistemini güçlendirir. Probiyotikçe zengin besinler arasında yoğurt, kefir, kombucha ve çiğ peynirler bulunur. Canlı ve aktif kültür içerdiğinden emin olmak için ürünün etiketini kontrol edin. Doğal olarak probiyotik yönünden zengin yiyeceklere kısmi değilseniz, probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Bu takviyeler, yerel eczanenizdeki veya sağlık gıda mağazanızdaki tezgahta yaygın olarak bulunur.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol