Yazar

kontakt lens kolayca nasıl takılır?

16-01-2020 17:21:34

Kontak lenslerini takmak ilk başta zor ve korkutucu gözükebilir fakat endişelenme. Biraz alıştırma yaptıktan sonra basit ve acısız olacaktır. Lensi gözüne yerleştirmeyi kolaylaştırmak için göz kapaklarını açık tut. Lenslerini çıkarmak için de benzer bir işlem yapacaksın. Bunun haricinde, göz sağlığını korumak için lenslerini doğru bir şekilde kullandığından emin ol.

Ellerini kokusuz sabun ve ılık suyla yıka. Ellerini ıslat, sonra eline sabun sür ve en az 30 saniye ellerini ovala. Kalan sabunları gidermek için ellerini iyice durula. Hav bırakmaması için ellerini kuru, temiz bir mikrofiber havluyla kurula.

Ellerini kurulamak için daima temiz, kuru bir havlu kullan. Mikrofiber havlular, ellerinde lenslerine yapışabilecek hav veya tüy bırakma ihtimali daha düşük olduğu için en iyi seçenektir. Eğer mikrofiber havlun yoksa ve gözlerin hassassa ellerini açık havada kurutmayı düşünebilirsin.

Kontak lens kutusunun bir tarafının kapağını çıkar ve kenara koy. Lenslerini karıştırmaktan ya da yanlışlıkla birisine zarar vermekten kaçınmak için her seferinde kontak lens kutusunun sadece bir tarafını aç. Her zaman aynı taraftan başlamayı alışkanlık hâline getir. Örneğin, önce sağ, sonra sol lensini takabilirsin.

Lensini kutudan çıkarmak için parmak ucunu kullan. Kutuyu kendine doğru devir, ardından parmak ucunu hafifçe lensin üzerine bastır. Lens parmak ucuna yapıştıktan sonra parmağını yavaşça kutunun dışına çek ve lensi avcunun içine al. Lensi almak için tırnaklarını kullanma, yoksa lense zarar verebilirsin. Lenslerine çok titiz davran çünkü çok kolay zarar görebilirler.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol