büyük iskender hayatı

Hadmin
Büyük İskender, Antik Makedonya Krallığı'nın ünlü lideri ve tarihteki en büyük askeri komutanlarından biridir. MÖ 356 yılında doğdu ve MÖ 32 yılında öldü. Yaşamı boyunca birçok savaşta yer aldı ve büyük bir imparatorluk kurdu.

Büyük İskender'in babası, Kral II. Philip'ti ve annesi Olimpias'tı. İskender, genç yaşta öğretmeni Aristoteles'ten aldığı eğitim sayesinde bilgiye olan merakı arttı. 20 yaşında babasının ölümünden sonra Makedonya tahtına geçti ve hemen Pers İmparatorluğu'na karşı bir savaş hazırlığına başladı.

MÖ 334 yılında İskender, Pers İmparatorluğu'nun Anadolu'daki kuvvetleriyle savaşa girdi ve onları yendi. Daha sonra, MÖ 332'de Mısır'ı ele geçirdi ve MÖ 331 yılında İran'da Pers İmparatoru III. Darius'u yendi. İskender daha sonra Hindistan'a doğru ilerledi, ancak orada askerleri isyan etti ve İskender geri dönmek zorunda kaldı.

İskender, fethettiği topraklarda Yunan kültürünü yaymak için birçok girişimde bulundu ve şehirler kurdu. Bu şehirlerden en ünlüsü İskenderiye idi, bu şehirdeki Kütüphane, o dönemde dünyanın en büyük kütüphanelerinden biriydi.

Büyük İskender, savaşlarda cesaret, liderlik becerileri ve stratejik zekası ile tanındı. Ancak, yaşamının son yıllarında bazı iddialar ortaya atıldı, örneğin kendisinin tanrı olduğu, veya bazı psikolojik bozuklukları olduğu şeklinde. MÖ 32 yılında, henüz 33 yaşındayken, üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı öldü.

Büyük İskender'in hayatı, antik dünyanın en büyük liderlerinden biri olarak hatırlanıyor. O bir asker, bir kral ve bir filozoftu. Savaşta gösterdiği cesaret ve liderlik, onu tarihin en unutulmaz figürlerinden biri haline getirdi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol