hamilelik döneminde rezene çayı içmek zararlı mı faydalı mı

admin
Artık tüm dünyada olduğu şeklinde ülkemizde de alternatif tıpa yönelmeler başladı. İnsanlar kimyevi maddelerin yan tesiri çokça olduğundan bitkisel ilaçlara yöneldi. Doğal olarak kimyevi ilaçların yan etkileri olduğu benzer biçimde bitkisel ilaçlarında yan etkileri olabiliyor. örneğin almış olduğunuz bir bitki çayının nasıl, ne kadar ve ne zaman kullanacağımızı bilmiyorsanız çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Kullandığımız yada kullanmayı planladığımüz bütün ilaçlar da bu alan da uzman olmuş doktorlardan ve alternatif tıp uzmanlarından data almamız lazım.

Rezene maydanozgillerden olup, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki türüdür. Rezene çayının bilinmiş olduğu üzere rahatlatıcı bir tesiri vardır. Hamilelikte yaşanmış olan stres ve bitkinlik benzer biçimde problemlere faydası olduğu bilinmektedir. Hamileler de sıkça rastlanan hazımsızlık, bağlarırsak problemleri, şişkinlik şeklinde sindirim hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Hamilelikte aşırı kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Rezenenin Faydaları nedir?

Rezene sindirim sistemini düzene sokarak hazmı kolaylaştırır. Stres, halsizlik, sinirsel hastalıklar gibi problemlere iyi gelir. Öksürüğe ve boğazca ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı direncimizi arttırır. Tansiyonnın düzenlenmesine, içeriğindeki maddeler kanı temizlenmesine destek sağlar. Vücuttaki toksinlerin atımına katkı da bulunur. Rezenenin ağrı kesici özelliği vardır; ağız problemlerine, diş ağrısına ve diş çürüğüne karşı etkilidir. Doğumdan sonra annelerin sütü kimi zaman yetersiz kalmış olduğundan dolayı rezene çayı süt arttırıcı olarak ve bebekler de oluşan gazın atımı için kullanılır. Ayrıca iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol