sürekli yemek yeme isteği neden olur

umit
Sürekli yemek yeme isteği neden olur diye düşünüyorsanız, siz ya da çevrenizden biri bu sorunu yaşıyorsanız doğru adrestesiniz. Sürekli olarak yemek yeme isteği psikolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Devamlı yemek yemek ya da diğer adıyla aşırı yeme hastalığı bir yeme bozukluğudur. Günümüzde çok yaygın olarak görülen bu yeme bozukluğu kişileri kötü bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden sürekli yemek yeme isteğinin neden kaynaklandığını bilmekte yarar var.

Siz de yemek yediğiniz halde doymuyorsanız bir yeme bozukluğundan mustarip olabilirsiniz. Yaşadığınız problem ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu yazımızda aşırı iştah açıklığı ile ilgili detayları öğreneceksiniz.

Sürekli Yemek Yeme İsteği Niye Olur?
Aşırı yeme hastalığı bir yeme bozukluğudur ve sebepleri hem fiziksel hem de psikolojik olabilir. Bazı travmalar bu yeme bozukluğunu tetikleyebilir. Ya da obezite gibi aşırı yemeye bağlı fiziksel sorunlar aşırı yemeyi tetikliyor olabilir. Bu aşırı yeme hastalığı tıka basa yeme sendromu olarak da bilinir. Hastalığı yaşayan kişiler o sıradaki düşüncelerini ve sorunlarını yemek yiyerek bastırabileceklerine inanırlar.

Aşırı Yemek Yeme isteği Nedenleri
Aşırı olarak yemek yeme isteği vücudunuzda bir besinin eksik olduğunu gösteriyor olabilir. Ya da kan şekerinizin olması gereken seviyeden daha düşük olduğu anlamına gelebilir. Anoreksiya ya da bulimia gibi rahatsızlıklar da beslenme bozukluğuna sebep olabilir.

Öte yandan şeker hastalığı, insülin sorunları ya da trioid fonksiyon sorunları da aşırı yemek yemeye neden olabilir. Sürekli yemek yeme isteği neden olur sorusunun yanıtı olarak da bu cevapları kabul edebilirsiniz. Diğer yandan gebelik ve depresyon gibi problemler de aşırı yemek yemeye neden olabilir. Buna benzer problemleriniz varsa ya da hiçbir sorun olmadığı halde aşırı derecede yemek yeme isteğiniz varsa bir hekime başvurmanızda fayda var.

Aç Olmadığım Halde Yemek Yeme İsteği Geliyor?
Yeni yemek yediğiniz halde kendinizi aç hissediyorsanız ortada bir sorun var demektir. Doygunluk hissi hissetmiyorsanız ve tok olduğunuz halde yemek yiyorsanız pek çok problem ortaya çıkabilir. Kilo alımına bağlı sağlık sorunları, sindirim problemleri gibi sorunlar yaşamanız çok olası olabilir. Aç olmadığınız halde yemek yemek istediğiniz anlarda durup bir nefes alın.

Ardından neden yemek yemek istediğinizi düşünün. Bu anların hemen öncesinde yaşadığınız şeyleri gözlemleyip not alırsanız bir süre sonra bu yemek yeme ataklarının neden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Biriyle tartıştığınızda, endişeli olduğunuzda ya da stresliyken yemek yemek istiyor olabilirsiniz. Bu isteğin neden kaynaklandığını tespit ettikten sonra kendinizi telkinle sakinleştirin. Sakinleşirken aç olmadığınızı kendinize hatırlatabilirsiniz. Bu sayede tokken gelen yemek ataklarını durdurabilirsiniz.

Sürekli yemek yeme isteği nasıl engellenir?
Sürekli olarak bir şeyler atıştırmak istiyorsanız ya da yemek yemek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Sıralayacağımız maddelerden kaç tanesini uygularsanız o kadar çok fayda elde edersiniz.

Acıktığınız zaman büyük bir bardak su içip 15 dakika bekleyin.
Açlık atağı geldiğinde yiyebileceğiniz sağlıklı bir gıdayı yanınızda taşıyın. Bir adet elma her zaman bir hamburgerden daha iyidir.
Kendinizi çok fazla aç bırakmayın. Uzun saatler aç kalırsanız daha çok atak yaşayabilirsiniz.
Çok katı diyetler uygulamayın, kendinize karşı insaflı olun.
Yeme ataklarınız sıklaştıysa bir diyetisyenden ya da psikologdan destek almaktan çekinmeyin.
Yeme atağı nasıl engellenir?
Elinizden geleni yaptığınız halde sürekli yemek yeme isteği neden olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Açlık atağı ya da yeme atağı yaşıyorsanız öncelikle sakin olun. Bu durumda nefes terapisi uygulayarak yeme atağının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yeme atağı yaşıyorsanız ve hiçbir şey yapamayacakmışsınız gibi geliyorsa belki de gerçekten yemek yemeniz gerekiyordur. Bu durumda gerçekten canınızın istediği gıdadan az miktarda, yavaş yavaş tüketin. Canınızın istediği gıda yerine sağlıklı bir gıda tüketmeye çalışmanız halinde aklınız yine ilk istediğiniz yiyecekte kalacak. Bu yüzden atak sonlanmayacak ve sürekli yemeye devam edeceksiniz. O yüzden istediğiniz gıdadan az miktarda yemek daha mantıklı olacaktır. Yemek istediğiniz gıda zararlı bir gıda bile olsa çok az miktarda tüketip nefsinizi köreltin!

alzheimer tanısı nasıl konur

umit
Alzheimer Hastalığı tanısını tek başına koyduracak bir test yoktur. Demansın varlığı kanıtlandıktan sonra, demansa neden olabilecek diğer tüm durumların olmadığının gösterilmesi gerekir. Bu nedenle; Alzheimer Hastalığı tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmalıdır.

alzheimer en erken kaç yaşında başlar

umit
Alzheimer hastalığı en erken hangi yaşta başların cevabı bir protein değişiklikleriyle oluşursa; buna 'Ailesel Alzheimer' denir ve nesiller boyunca birçok aile ferdi etkilenir. Bu hastalarda semptomlar genellikle 60 yaş öncesi başlar. 30-40 yaşlarında bile ortaya çıkabilir.

alzheimer belirtileri nelerdir

umit
Kelimeleri bulurken zorlanır. – Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamaz. – Hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme başlar. – Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar.

zarûrât-ı dîniyye

admin
Zarûrât sözlükte “zarar vermek; mecbur etmek, gerekli kılmak” anlamındaki żarr kökünden türeyen ve “çaresizlik; ihtiyaç, gereklilik” anlamına gelen zarûretin çoğul şeklidir. Zarûrât-ı dîniyye terim olarak “dinden oldukları sübût ve delâlet açısından kesin bir delille belirlenmiş hususlar” şeklinde tanımlanabilir. Zarûrât-ı dîniyye dinin temel ilkelerine işaret ettiğinden daha çok kelâm ilminin konuları arasında yer almakla beraber “şâriin hüküm koyarken murat ettiği kesinlikle bilinen ilkeler” anlamında fıkhın “makāsıd” alanıyla da doğrudan ilgilidir. Din açısından bir şeye inanmanın zorunlu olması için onun hem sübûtunun hem delâletinin kesin, yani Kur'ân-ı Kerîm veya mütevâtir sünnetle sabit olması gerekir. Bu niteliği taşıyan her türlü bilginin kabul edilmesi gerekir. Amelî ve ahlâkî hükümlerin sübût ve delâlet açısından zarûrât-ı dîniyye kapsamına alınması onların bilfiil eda edilmesi değil benimsenmesi anlamına gelir. Bu hükümlere iman ettiği halde edasında kusurları bulunan kişi yine müslüman sayılır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol