türkiye ekonomisi nasıldır

Hadmin
Türkiye ekonomisi iyi gidiyor. Ülkenin güçlü bir ekonomik büyüme ve istikrar geçmişi var ve yakın gelecekte de büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Türkiye ekonomisi iyi gidiyor. Küresel mali krizden ağır bir şekilde etkilenmesine rağmen, ülke o zamandan beri toparlandı ve birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyor. İşsizlik oranı düşük ve enflasyon kontrol altında, bu da ekonominin istikrarlı ve güvenli olduğu anlamına geliyor.

Türkiye ekonomisi şu anda oldukça iyi durumda. Aslında, 2018'in sonundan bu yana yılda yaklaşık %5 oranında büyüyor. Bu oldukça etkileyici!

Bu büyüme özellikle gıda, otomotiv parçaları ve tekstil alanlarındaki ihracat artışından kaynaklanıyor. İthalattaki düşüş de bu büyümeye katkıda bulunmuştur.

Türkiye ekonomisi şu anda çok zor bir durumda. Lira, dolar karşısında %50'den fazla değer kaybetti ve ülkenin borçlarını ödeyemeyeceğine dair haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

Hükümet bu ayın başlarında sermaye kontrollerini uygulamaya koymak zorunda kaldı ve ekonomistler Türkiye'nin 2020 veya 2021'de resesyona gireceğini tahmin ediyor.

Türkiye'nin mevcut ekonomik sıkıntıları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'den gelen ürünlere uygulanan gümrük vergilerini artırma kararıyla daha da derinleşti ve bu durum Türk mallarına olan talebin daha da düşmesine ve enflasyon oranlarının artmasına neden oldu.

Türk halkı da bu ekonomik sorunların etkilerini hissediyor: bir ankete göre, Türklerin neredeyse yarısı, ülkelerinin kötü ekonomik performansı nedeniyle işlerini kaybetmekten veya maaşlarının kesilmesinden endişe duyduklarını söylüyor.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol