confessions

umit

1. nesil Yazar - taze yazar - Yazar -
ümit eker

  1. toplam entry 12
  2. takipçi 0
  3. puan 551

sürekli yemek yeme isteği neden olur

umit
Sürekli yemek yeme isteği neden olur diye düşünüyorsanız, siz ya da çevrenizden biri bu sorunu yaşıyorsanız doğru adrestesiniz. Sürekli olarak yemek yeme isteği psikolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Devamlı yemek yemek ya da diğer adıyla aşırı yeme hastalığı bir yeme bozukluğudur. Günümüzde çok yaygın olarak görülen bu yeme bozukluğu kişileri kötü bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden sürekli yemek yeme isteğinin neden kaynaklandığını bilmekte yarar var.

Siz de yemek yediğiniz halde doymuyorsanız bir yeme bozukluğundan mustarip olabilirsiniz. Yaşadığınız problem ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu yazımızda aşırı iştah açıklığı ile ilgili detayları öğreneceksiniz.

Sürekli Yemek Yeme İsteği Niye Olur?
Aşırı yeme hastalığı bir yeme bozukluğudur ve sebepleri hem fiziksel hem de psikolojik olabilir. Bazı travmalar bu yeme bozukluğunu tetikleyebilir. Ya da obezite gibi aşırı yemeye bağlı fiziksel sorunlar aşırı yemeyi tetikliyor olabilir. Bu aşırı yeme hastalığı tıka basa yeme sendromu olarak da bilinir. Hastalığı yaşayan kişiler o sıradaki düşüncelerini ve sorunlarını yemek yiyerek bastırabileceklerine inanırlar.

Aşırı Yemek Yeme isteği Nedenleri
Aşırı olarak yemek yeme isteği vücudunuzda bir besinin eksik olduğunu gösteriyor olabilir. Ya da kan şekerinizin olması gereken seviyeden daha düşük olduğu anlamına gelebilir. Anoreksiya ya da bulimia gibi rahatsızlıklar da beslenme bozukluğuna sebep olabilir.

Öte yandan şeker hastalığı, insülin sorunları ya da trioid fonksiyon sorunları da aşırı yemek yemeye neden olabilir. Sürekli yemek yeme isteği neden olur sorusunun yanıtı olarak da bu cevapları kabul edebilirsiniz. Diğer yandan gebelik ve depresyon gibi problemler de aşırı yemek yemeye neden olabilir. Buna benzer problemleriniz varsa ya da hiçbir sorun olmadığı halde aşırı derecede yemek yeme isteğiniz varsa bir hekime başvurmanızda fayda var.

Aç Olmadığım Halde Yemek Yeme İsteği Geliyor?
Yeni yemek yediğiniz halde kendinizi aç hissediyorsanız ortada bir sorun var demektir. Doygunluk hissi hissetmiyorsanız ve tok olduğunuz halde yemek yiyorsanız pek çok problem ortaya çıkabilir. Kilo alımına bağlı sağlık sorunları, sindirim problemleri gibi sorunlar yaşamanız çok olası olabilir. Aç olmadığınız halde yemek yemek istediğiniz anlarda durup bir nefes alın.

Ardından neden yemek yemek istediğinizi düşünün. Bu anların hemen öncesinde yaşadığınız şeyleri gözlemleyip not alırsanız bir süre sonra bu yemek yeme ataklarının neden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Biriyle tartıştığınızda, endişeli olduğunuzda ya da stresliyken yemek yemek istiyor olabilirsiniz. Bu isteğin neden kaynaklandığını tespit ettikten sonra kendinizi telkinle sakinleştirin. Sakinleşirken aç olmadığınızı kendinize hatırlatabilirsiniz. Bu sayede tokken gelen yemek ataklarını durdurabilirsiniz.

Sürekli yemek yeme isteği nasıl engellenir?
Sürekli olarak bir şeyler atıştırmak istiyorsanız ya da yemek yemek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Sıralayacağımız maddelerden kaç tanesini uygularsanız o kadar çok fayda elde edersiniz.

Acıktığınız zaman büyük bir bardak su içip 15 dakika bekleyin.
Açlık atağı geldiğinde yiyebileceğiniz sağlıklı bir gıdayı yanınızda taşıyın. Bir adet elma her zaman bir hamburgerden daha iyidir.
Kendinizi çok fazla aç bırakmayın. Uzun saatler aç kalırsanız daha çok atak yaşayabilirsiniz.
Çok katı diyetler uygulamayın, kendinize karşı insaflı olun.
Yeme ataklarınız sıklaştıysa bir diyetisyenden ya da psikologdan destek almaktan çekinmeyin.
Yeme atağı nasıl engellenir?
Elinizden geleni yaptığınız halde sürekli yemek yeme isteği neden olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Açlık atağı ya da yeme atağı yaşıyorsanız öncelikle sakin olun. Bu durumda nefes terapisi uygulayarak yeme atağının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yeme atağı yaşıyorsanız ve hiçbir şey yapamayacakmışsınız gibi geliyorsa belki de gerçekten yemek yemeniz gerekiyordur. Bu durumda gerçekten canınızın istediği gıdadan az miktarda, yavaş yavaş tüketin. Canınızın istediği gıda yerine sağlıklı bir gıda tüketmeye çalışmanız halinde aklınız yine ilk istediğiniz yiyecekte kalacak. Bu yüzden atak sonlanmayacak ve sürekli yemeye devam edeceksiniz. O yüzden istediğiniz gıdadan az miktarda yemek daha mantıklı olacaktır. Yemek istediğiniz gıda zararlı bir gıda bile olsa çok az miktarda tüketip nefsinizi köreltin!

alzheimer tanısı nasıl konur

umit
Alzheimer Hastalığı tanısını tek başına koyduracak bir test yoktur. Demansın varlığı kanıtlandıktan sonra, demansa neden olabilecek diğer tüm durumların olmadığının gösterilmesi gerekir. Bu nedenle; Alzheimer Hastalığı tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmalıdır.

alzheimer en erken kaç yaşında başlar

umit
Alzheimer hastalığı en erken hangi yaşta başların cevabı bir protein değişiklikleriyle oluşursa; buna 'Ailesel Alzheimer' denir ve nesiller boyunca birçok aile ferdi etkilenir. Bu hastalarda semptomlar genellikle 60 yaş öncesi başlar. 30-40 yaşlarında bile ortaya çıkabilir.

nasıl güvenle araba kullanılır

umit
Ah, açık yolun neşesi - bu iyi bir duygu. Ancak araba kullanmaya yeni başladıysanız, direksiyona geçme konusunda biraz gergin hissedebilirsiniz. Merak etme. Kazaların herkesin başına gelebileceği doğru olsa da, güvenli bir şekilde araç kullanmak ve kazalardan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
Güvenlik için kemerlerinizi bağlayın. Emniyet kemerleri, güvenli sürüşün önemli bir parçasıdır. Sürüşe başlamadan önce emniyet kemerinizi takın ve arabadaki herkesin emniyet kemerini taktığından emin olun. Arabanızda çocuklarınız varsa, emniyet kemerlerinin doğru şekilde takıldığından emin olun.
2017 yılında, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), emniyet kemerlerinin yaklaşık 15.000 hayat kurtardığını bildirdi.
Bu sadece yasa değil, sizin güvenliğiniz için. Daha yüksek hızlar, aracınızı kontrol etmenizi ve bir kazadan kaçınmanız gerektiğinde tepki vermenizi zorlaştırır. Hız sınırları, yolda güvende olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yayınlanan işaretlere dikkat edin ve hız sınırına uyduğunuzdan emin olun.
Bir kazaya neden olmak için gereken tek şey 3 saniyelik dikkat dağınıklığıdır. Dikkati dağılmış veya dikkatsiz sürücüler araba kazalarının önde gelen nedenleridir. Kazaların yaklaşık %80'i dikkatin dağılmasından sonraki 3 saniye içinde meydana gelir. Tepki vermek ve olası kazaları önlemek için her zaman yola odaklanın. Uykulu veya yorgunsanız, bir fincan kahve içmek için kenara çekin veya araba kullanacak kadar uyanık hissedene kadar dinlenin.
Önünüzdeki araçla aranızda 3-4 saniye mesafe bırakın. Kazaya uğramanız için en olası yer tam önünüzdür. Trafik işareti gibi sabit bir nesne seçin, önünüzdeki aracın geçmesini bekleyin ve ardından onu geçmenizin ne kadar sürdüğünü sayın. Güvenli bir şekilde durabilmeniz ve kazalardan kaçınabilmeniz için yeterli mesafeyi korumaya yardımcı olması için bu kuralı kullanın.
Yağmur ve sis gibi durumlarda ve ayrıca gece sürüşü veya büyük bir kamyonu takip ederken takip mesafenizi ekstra bir saniye artırın.

insanların ne düşündüğünü nasıl önemsemeyebilirsiniz

umit
Başkalarının ne düşündüğünü umursamamak zor olabilir. Ancak daha özgüvenli olmak, kendi fikirlerinizi oluşturmak ve kendi tarzınızı geliştirmek için atabileceğiniz birçok adım var. Başkalarının her adımınızı izlediğini ve yargıladığını varsaymamaya çalışın ve onların görüşlerine çok fazla önem vermekten kaçının. Görüşlerinizi gerçeklere ve kanıtlara dayalı olarak oluşturun. Başkalarının ne düşündüğüne göre inançlarınızdan ödün vermek yerine, değerlerinize göre kararlar alın. Tarz söz konusu olduğunda, zevkin öznel olduğunu unutmayın, bu nedenle son sözü kimse söylemez.
Kendini olduğun gibi kabul et. Kendiniz olun , yapabildiğiniz kadar kendinizi geliştirin ve değiştiremeyeceğiniz yönlerinizi kabul edin. Sırf başkalarını memnun etmek için kim olduğunuzu değiştirmeye çalışmayın.

rezene çayı düşüğe neden olurmu

umit
Adaçayı, akdiken, Cezayir menekşesi, kekik, mazı, meyan kökü, ökse otu, pelin otu, ravent (ışgın), rezene, sinameki, yarpuz gibi bitkilerin düşükle veya erken doğumla sonuçlanabilecek rahim uyarıcı etkileri olabilmektedir. Doktora danışmadan bitkileri tüketmeyin.

gebeler rezene çayı içebilir mi

umit
Hamilelik sürecinde içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına faydası vardır. Gebelik süresince devam eden kasılmalar ve kramplar için rezene çayı birebirdir. Rezenenin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle gebelik nedeni ile iştahsızlık problemi yaşayan anne adayları için oldukça faydalıdır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol